Jak uczyć się tekstów na pamięć?

10 wskazówek, aby szybko i skutecznie nauczyć się tekstu na pamięć.

  1. Wybieraj teksty, z którymi możesz się utożsamić. Wybierz monolog, który do Ciebie przemawia. Do Ciebie jako do osoby, ale także jako twórcy. Dużo szybciej uczymy się tekstów, ról, z którymi jesteśmy osobiście związani, które nas poruszają, które po prostu chcemy powiedzieć, przekazać, kiedy odczuwamy potrzebę ich mówienia. Teksty, które poruszają problemy, o których chcemy mówić. Jesteśmy wtedy też bardziej zmotywowani do tego, aby zagłębić się w tekst, w jego interpretację. Jeśli możemy się z tekstem utożsamić, to znaczy również, że go rozumiemy. Ze szkoły wiesz, że łatwiej nauczyć się czegoś, co rozumiesz, a nie jakiś teorii i regułek, w których nawet nie wiesz o co chodzi. Zacznij od wyboru postaci, która jest do Ciebie zbliżona wiekiem i poglądami.

  2. Wybierz monolog, który jest aktywny, w którym postać obecnie mierzy się z jakimś problemem, a nie tylko wspomina przeszłe wydarzenia, i który mówi do kogoś, do konkretnej jednej osoby lub grupy ludzi. Łatwiej będzie zapamiętaj tekst, w którym tu i teraz coś chcesz od kogoś, a nie opowiadasz jakąś konkretną sekwencję wydarzeń.

  3. Wybierz monolog lub fragment ze znanego Tobie dramatu lub powieść, którą przeczytałeś w całości. Znajomość kontekstu, biografii postaci, jak zachowuje się w innych sytuacjach, jakie ma relacje z innymi postaciami sprawi, że bardziej zrozumiesz swoją postać, Twoja interpretacja będzie bogatsza, łatwiej będzie się w tekst wczuć i łatwiej go zapamiętać, bo wiesz o czym mówi postać i do jakich wydarzeń ze swojej przeszłości nawiązuje. Łatwiej będzie również ustalić cel.

  4. Zanim zaczniesz się uczyć tekstu na pamięć przeczytaj go kilka razy, słowo po słowie, uważnie, starając się zrozumieć każde słowo. Upewnij się, że go rozumiesz, że nie ma w nim słów, których nie znasz. Zacznij od tekstów pisanych współczesnym, znanym Tobie językiem i od prozy wolnej od skomplikowanych metafor.

  5. Przepisz tekst ręcznie! Badania pokazują, że pismo ręczne ułatwia nam zapamiętywanie.Pismo ręczne to dosłownie pamięć mięśniowa do zapamiętywania monologów. Ręcznie znaczy długopisem na kartce, a nie wystukać na klawiaturze ;)

  6. Podziel tekst na części i ucz się częściami. Nie próbuj na raz nauczyć się całości. Podziel tekst na sekwencje, ale logiczne i spójne znaczeniowo. Kiedy nauczysz się jednej, przejdź do kolejnej. Dopiero na końcu połącz wszystkie w całość.

  7. Ruszaj się. Nie ucz się tekstu siedząc na krześle lub kanapie. Podczas spektaklu czy na castingu nie będziesz siedział, więc dlaczego w ten sposób masz się uczyć? Na początku po prostu zacznij chodzić ze scenariuszem. Później możesz sobie pomyśleć, w jakiej sytuacji znajduje się postać, co fizycznie dzieje się z jej ciałem, co fizycznie robi, kiedy mówi.

  8. Pamiętaj, że chcesz nauczyć się tekstu na pamięć, a nie interpretacji. Co to znaczy? Kiedy czytamy tekst po raz pierwszy, słyszymy w głowie wykonanie tego tekstu, widzimy i słyszymy taką projekcję. Najgorsze co możesz zrobić to podążyć za tą pierwszą projekcją. Potraktuj pracę nad tekstem jak lodowiec. Nad powierzchnią wody znajduje się tylko kilka procent całej góry, większość skrywa się pod wodą i na pierwszy rzut oka jest dla nas niewidoczna. Jeśli podążasz za swoim pierwszym wyobrażeniem, poruszasz się tylko po wierzchołku tej góry. Nie próbuj więc uczyć się tempa, pauz czy intonacji. Za każdym razem powtarzaj tekst inaczej. Dlatego działania fizyczne są pomocne, bo sprawią, że będziesz dostosowywał mówienie tekstu do działania, i za każdym razem miał inny rytm i intonację. Polecam zwłaszcza działania wymagające koncentracji na ruchu, np. obieranie warzyw czy mycie naczyń albo szycie. Jak już znasz w miarę tekst na pamięć podnoś sobie poprzeczkę: mów tańcząc jakąś określoną choreografię lub wykonując sekwencje rytmiczne, biegaj, skacz, zrób sobie tor przeszkód. Mów tekst bardzo szybko, jednocześnie wykonując różne czynności. Raz mów szybko poruszaj się wolno, a raz mów wolno a poruszaj się szybko.

  9. Nie zostawiaj nauki tekstu na pamięć na ostatnią chwilę. To jest proces. Jeśli masz dobrą pamięć krótkotrwałą to możesz szybko się nauczyć tekstu, ale następnego dnia już go nie będziesz pamiętał. Tekst musi się uleżeć, musisz się z nim przespać. Raz porządnie nauczony tekst zostanie w Twojej pamięci na lata!

  10. I na koniec: na początku wybieraj krótkie monologi. 90 sekund, max. 2 minuty. Z czasem, gdy Twoja pamięć będzie lepsza, będziesz w stanie szybko przyswajać duże ilości tekstu. Jeśli poważnie myślisz o zawodzie aktora, zacznij ćwiczyć swoją pamięć jak najszybciej! Na pewno kiedyś będziesz musiał z dnia na dzień nauczyć się kilku stron A4.


Jeśli chcesz więcej podobnych, praktycznych materiałów? Zapisz się na naszą listę mailingową!

http://annaromberg.getleads.pl/ebook-egzaminy-do-szkoly-aktorskiej/