MIĘDZYNARODOWE

SPOTKANIA TEATRÓW

"OFF SYTUACJE"

prev next

INTERNATIONAL INDEPENDENT THEATER FESTIVAL

 

Zapraszamy na II Międzynarodowe Spotkania Teatrów "OFF SYTUACJE" w Poznaniu!

8-17 czerwca 2018


II International Theater Meetings "OFF SITUATIONS" in Poznań


8-17 June 2018SPEKTAKLE | WARSZTATY | SPOTKANIA


PERFORMANCES | WORKSHOPS  MEETINGS


Czekamy na zgłoszenia teatrów chcących wystąpić na tegorocznym festiwalu!
 

Want to join our OFF festiwal? We are open for applications!

Niebawem opublikujemy informacje dotyczące tegorocznej edycji festiwalu. Tymczasem tak oto wyglądał ubiegłoroczny festiwal:


Soon we will publish information about this year festival edition. Till then, this is how festival looked last year:

PROGRAM OFF SYTUACJE 2017

9 days of performances, concerts, meetings and discussions with artists, happenings, exhibition. Artists from Poland, Italy, Germany, USA.

W trakcie 9 dni zaprezentujemy 15 spektakli, 2 pokazy The Best of oraz 2 koncerty z udziałem artystów między innymi z Polski, Włoch, Niemiec i Stanów Zjednoczonych.

Oprócz spektakli w programie znajdują się warsztaty, koncerty, wystawa, happeningi. Po każdym spektaklu i koncercie planujemy spotkania z artystami i panele dyskusyjne.

PROGRAM FESTIWALU:

Sobota 27 maja
11:00-19:00 happeningi w przestrzeni miejskiej
20:00 Otwarcie Festiwalu

Niedziela 28 maja
WIECZÓR PREMIER - Dyplomy Akademii Sztuk Scenicznych PAPA
17:00 - "Czy jest się czego bać?"
18:00 - "Klątwa"
19:30 - "Dybuk"
21:00 - "Persowie"

Poniedziałek 29 maja
13:00-16:00 warsztaty akrobatyki z Kolektywem LŁ
17:00 - "Human Revolutions" Undercreative (Włochy, Niemcy, USA, Polska)
20:00 - "Mondgestalten" MMR (Niemcy, USA, Polska)

Wtorek 30 maja
10:00 - "Human Revolutions" (dla szkół) fragment spektaklu plus warsztat z twórcami
12:00-16:00 warsztaty pantomimy z Hannah Senft
17:00 - "Happy times" Brian Latini (Włochy)
18:00 - "Kopflos" Lifetender (Polska/Niemcy)
19:00 - "Spektrum" Kolektyw LŁ (Lublin)
20:00 - Koncert Muzyka Świata PAPA i przyjaciele

Środa 31 maja
12:00-16:00 warsztaty teatralne Brian Latini
18:00 - "Blueberry Rainbow" Hannah Senft (Niemcy)
20:00 - "Być, czy też nie być" Teatr Akademicki (Warszawa)

Czwartek 1 czerwca
12:00-16:00 warsztaty Olga Domańska (Lifetender)
20:00 - "Wąż i ona" Teatr INNI (Warszawa)

Piątek 2 czerwca
18:30 - "Demon teatru" Akademia Muzyczna (Bydgoszcz)
20:00 - The Best of PAPA cz. 1

Sobota 3 czerwca
18:00 - "ONY" Teatr TU (Czarnków)
20:00 - The Best of PAPA cz. 2

Niedziela 4 czerwca
18:00 - "War is over" Teatr Albo albo (Poznań)
20:00 - Koncert finałowy PAPA, Smutne Piosenki i przyjaciele

W dniach 28-30 maja na spektakle zapraszamy do Sceny Roboczej, ul. Grunwaldzka 22, w pozostałe dni oraz na warsztaty zapraszamy do Akademii Sztuk Scenicznych PAPA, Plac Bernardyński 1/8.

Wstęp wolny na spektakle, koncerty i pokazy.

Rezerwacja wejściówek na adres: offsytuacje@gmail.com
 
 
 

ORGANIZATORZY

Akademia Sztuk Scenicznych PAPA w Poznaniu

WSPÓŁPRACA:
Centro Jobel i Teatr Bottega w Rzymie
Undercreative Network

Scena Robocza


KONTAKT

W razie pytań prosimy o kontakt:
offsytuacje@gmail.com

tel. 608 077 574
SPEKTAKLE FESTIWALOWE

"Czy jest się czego bać?"
Akademia Sztuk Scenicznych PAPA w Poznaniu

Co się w nocy może stać? I czy jest się czego bać? Czy pod łóżkiem albo w szafie na potwora nie natrafię? I co gwiazdy wyczyniają, przed Księżycem się chowając? Jakie zagrożenie czyha na młodego lunatyka? Czy da się sny złowić wędką? Czy zabawki ożywia się ręką? Czy może same budzą się nocą z naszej wyobraźni pomocą? Zapraszamy na muzyczną podróż po świecie pomiędzy jawą a snem, dzieciństwem a dorosłością. Bajeczny spektakl nie tylko dla dzieci, pełen dynamicznych i lirycznych kołysanek, ruchu i tańca, z muzyką na żywo.


Reż. Anna Balcerzak

Występują: studenci I roku kursu aktorskiego weekendowego


"Klątwa" Stanisława Wyspiańskiego
Akademia Sztuk Scenicznych PAPA w Poznaniu

Pogaństwo, czary i gusła, a wszystko tuż pod nosem Księdza. Bóg zesłał karę na swoje owieczki, suszę, i wszystko jest dozwolona, by ją zażegnać. Ale któż jest temu winny? A któż sprowadzi na wieś jeszcze straszniejszą klątwę?

Reż. Anna Balcerzak
Występują: studenci I roku kursu aktorskiego wieczorowego


"Dybuk" Szymona Anskiego
Akademia Sztuk Scenicznych PAPA w Poznaniu

Piękny poemat Anskiego to opowieść o świecie, którego już nie ma. Mistyczny, osadzony w kulturze żydowskiej końca XIX wieku dramat, opowiadający o miłości, śmierci, przeznaczeniu, opętaniu. Do czego jesteśmy zdolni, aby spędzić życie z ukochaną osobą? Zapraszamy na  wyjątkową podróż w czasie. Dziś już nie ma takiej miłości, dziś nikt już nie wierzy w przeznaczenie...

Reż. Anna Balcerzak
Występują: studenci I, II i III roku kursu aktorskiego weekendowego

"Persowie" Ajschylosa
Akademia Sztuk Scenicznych PAPA w Poznaniu

To już nasz czwarty spektakl antyczny. Swoje poszukiwania zaczynamy zawsze u źródeł, wychodzimy od rekonstrukcji teatru antycznego, starając się twórczo przekształcić tę formę na materię zrozumiałą dla współczesnego widza. Tym razem sięgnęliśmy po tekst o wojnie. O wielkiej przegranej Persów z Grekami pod Salaminą. W spektaklu ważą się losy całego imperium. W kraju zostali tylko starcy, kobiety i dzieci, wszyscy młodzi mężczyźni ruszyli na wojnę. I tylko nieliczni powrócą.

Reż. Anna Balcerzak
Występują: studenci I roku kursu aktorskiego weekendowego

"Human Revolutions"
Undercreative (Włochy, Niemcy, USA, Polska)

Spektakl powstał w ramach międzynarodowej współpracy pomiędzy Mimenbuhne z Drezna, Teatrem Bottega z Rzymu, Mime z Pragi oraz Paradą z Rumunii. Koncept spektaklu został oparty na różnych osobowościach z europejskiej historii i ich znaczeniu w obecnych czasach. Artyści chcieliby uchwycić i zrozumieć romantyzm Caspara Davida Friedricha czy nadrealną rzeczywistość z punktu widzenia Vaclava Havla. Całość spaja postać Leonarda da Vinci. W spektaklu wykorzystano zarówno słowo mówione, jak i teatr fizyczny, pantomimę, taniec, a nawet elementy cyrkowe.


Występują: Brian Latini, Livia Massimi, Jan Romberg, Łukasz Szydlik, Eric Wilcox


"Mondgestalten" / "Under the dark moon"
Mind Movement Research (Niemcy, USA, Polska)


“Under the dark moon” to teatr „poza słowami”, oparty na teatrze fizycznym i pantomimie. Pozwala zapomnieć o czasie i przestrzeni, otwierając tym samym wyobraźnię widza. W spektaklu można odnaleźć obrazy inspirowane Twórczością Franza Kafki. Artyści niczego nie ukrywają i niczego nie krytykują, ukazując naszą rzeczywistość: pracy i stali.


Występują: Erix Wilcox, Jan Romberg, Łukasz Szydlik


"Happy times"

Brian Latini, Gruppo Jobel (Włochy)


Historia mężczyzny poszukującego szczęścia, inspirowana jednym z najsłynniejszych filmów Charliego Chaplina. Tramp rozpoczyna swoją podróż przez różne momenty dnia i życia, ukazując, że czasami to co wydaje się niemożliwe staje się możliwe, jeżeli tylko podążamy za naszymi marzeniami. Geniusz, poezja i poczucie humoru z filmów Chaplina ożywają przed nami na scenie. Spektakl dla wszystkich.


Reż. Lorenco Cognatti


"Kopflos"
Lifetender (Polska, Niemcy)


Etiudy Kopflos to dwie zabawne postaci bez głów, których perypetie ukazują nas samych w krzywym zwierciadle. Symboliczny brak głowy jest metaforą utracenia ważnej cząstki siebie samego, której nie przestajemy poszukiwać przez całe życie. Zespół poszukuje dialogu pomiędzy dynamiką teatru fizycznego i poezją teatru wizualnego. Wierzymy, że o rzeczach poważnych i głębokich dobrze jest opowiadać z humorem, dlatego tematy, które nas dotykają ubieramy w ciekawe formy.


Reżyseria i występują: Olga Domańska, Mareike Jung


"Spektrum"
Kolektyw LŁ (Lublin)

W „Spektrum” widz zostaje przeniesiony do abstrakcyjnego świata kształtów i przedmiotów. Za ich pomocą aktorzy tworzą intrygujące obrazy i budują emocje. Zaś sam kontakt z przedmiotem staje się sposobem ekspresji aktorów. Czterech artystów prezentuje całe spektrum możliwości wykorzystania cyrkowych rekwizytów, pozostawiając widzowi dużą swobodę interpretacyjną.

Reż. zespół
Występują: Jakub Szwed, Artur Perskawiec, Daniel Chlibiuk, Mateusz Kownacki

Koncert Muzyka Świata
Akademia Sztuk Scenicznych PAPA i przyjaciele

Zapraszamy w podróż pełną najróżniejszej rytmów i głosów. Od wielogłosowych pieśni ukraińskich i gruzińskich, po dynamiczne pieśni hiszpańskie i bałkańskie. Głosom towarzyszyć będą najróżniejsze instrumenty, z najdalszych zakątków świata.


"Blueberry Rainbow"
Hannah Senft (Niemcy)

Miasto. Wszystko jet nowe, wielkie, pełne nadziei i szans. Łatwo jest się wspiąć, i łatwo upaść. Kiedy w twoim umyśle panuje chaos, kiedy twoje instynkty się budzą, kiedy emocje zaczynają żyć własnym życiem… Z pasją i ironią Hannah Senft opowiada historię pewnej (nie)przeciętnej kobiety.


"Być, czy też nie być"
Teatr Akademicki (Warszawa)

Spektakl pt.: "Być czy też nie być..." to kompozycja tekstów poetyckich Stanisława Barańczaka, ułożona w dramatyczną całość, podzielona na role aktorskie. Twórczość poetycka Barańczaka jest znakomita do mówienia, do interpretacji, do budowania większych scen dramatycznych, wyzwalania emocji, konfliktów. Stwarza reżyserowi i aktorom wiele możliwości zbudowania dramaturgii, ról aktorskich, kreowania rzeczywistości scenicznej.

Reż. Ryszard Adamski
Występują: Zuzanna Chlistowska, Michalina Grzywacz, Julia Jabłońska, Julia Kamieńska, Joanna Kądziołka, Anna Orlova, Patrycja Stefaniuk, Natalia Zawadzka, Bartek Gromek, Mirosław Guzowski, Mateusz Kalinowski, Mariusz Śniadała, Jan Żmudziński


"Wąż i ona" wg "Mąż i żona" Aleksandra Fredry
Teatr INNI (Warszawa)

Komedia „Mąż i Żona” do dziś uchodzi za jedną z najlepszych i najfrywolniejszych w dorobku pisarza. Podziwiano ją za błyskotliwą ironię, szyk, wdzięk i giętkość wiersza, uznawano, że jest "pod względem artystycznym prawie doskonała", lecz z drugiej strony "wstrętna i oburzająca przez stępiony zmysł moralny swoich figur”. „Wąż i Ona”, czyli adaptacja sztuki, ukazuje bohaterów we współczesnych realiach, osadza ich w łożu małżeńskim, które jest deptane i bezczeszczone przez bohaterów sztuki.


Reż. Dominika Maria Malczyńska

Występują: Judy Turan, Patryk Pawlak, Dominika Maria Malczyńska, Grzegorz Jarek/ Tomasz Poniży


The Best of PAPA
Akademia Sztuk Scenicznych PAPA

Najlepsze tegoroczne etiudy, monologi i piosenki.

Reż. Anna Balcerzak
Występują: studenci Akademii


"Demon teatru" wg Bogusława Schaeffera
Akademia Muzyczna z Bydgoszczy

"Demon teatru" to satyra na temat indolencji reżyserów i zagubienia aktorów, którzy mimo poszukiwania prawdy, nie potrafią jej odnaleźć. Teatr w świecie, w którym prawda stała się relatywna, sięga niejednokrotnie po puste środki przekazu, przyciągające widza za wszelką cenę, tworząc złudzenie prawdziwego teatru. To sztuka obfitującą w zaskakujące zwroty akcji, dowodzi jak bardzo teatr w dzisiejszych czasach potrafi sięgać absurdu.

Reż. Witold Szulc, zespół
Występują: studenci wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, Paulina Grabarz, Justyna Kantorowicz, Weronika Kober, Mariola Kuniszewska, Milena Piotrowska, Krystian Psujek, Justyna Zawilińska


"ONY"
Teatr TU (Czarnków)


Spektakl „Ony” jest inspirowany sztuką dla młodzieży Marty Guśniowskiej pod tym samym tytułem. Jest to bajka o trudnej sztuce dorastania. Projekcja z czasów dzieciństwa w której główny bohater spotyka różne postacie poszukując utraconego ojca.


Reż. Artur Geremek

Występują: Klaudia Popielska, Olga Grześko, Urszula Małecka, Alicja Sobczak, Weronika Tykfer, Aleksandra Wleklak, Filip Wyrwa, Kacper Wleklak, Mateusz Krzyżanowski, Jacek Świątek, Bartosz Hempe


"War is over?"
Teatr Studencki Albo albo (Poznań)

Tematem spektaklu jest wojna. Wojna rozumiana zarazem jako konflikt zbrojny państw, jak i jako wojna wewnętrzna przeżywana na poziomie jednostki. Widmo III wojny światowej zbliża się do Europy coraz bardziej, a przynajmniej tak oceniają to eksperci. Czy jednak nie jest tak, że po przeczytaniu, iż nadciąga globalny wojenny kataklizm, zaparzamy herbatę, jemy obiad, przeglądamy internet i zapominamy o tym, co przeczytaliśmy przed chwilą?


Reż. Rafał Bilicki, Anna Koźlińska

Występują: Aleksandra Białek, Joanna Jaskulska, Aleksandra Kobusińska, Michalina Muszyńska, Klaudia Nowakowska, Hanna Pernak, Agnieszka Szpanel, Natalia Wojciechowska, Natalia Wrzesińska


Koncert finałowy
PAPA, Smutne Piosenki i przyjaciele


Na zakończenie festiwalu zapraszamy na muzyczną ucztę! Piosenki aktorskie, kabaretowe, współczesne aranżacje znanych klasycznych utworów oraz własne kompozycje.


WARSZTATY

Zapraszamy na 4 intensywne warsztaty, które poprowadzą nasi goście.

Poniedziałek 29 maja, 13:00-16:00
Warsztaty akrobatyki z Kolektywem LŁ z Lublina

Wtorek 30 maja, 12:00-16:00
Warsztaty pantomimy z Hannah Senft z Berlina

Środa 31 maja, 12:00-16:00
Warsztaty aktorskie z Brianem Latinim z Rzymu

Czwartek 1 czerwca, 12:00-16:00
Warsztaty aktorskie z Olgą Domańską z Warszawy