Spektakle Akademii

prev next

REPERTUAR


KWIECIEŃ

07.04, godz. 20:00 - Wieczór Piosenki Aktorskiej
10.04, godz. 12:30 - Dybuk (gościnnie w Śremie)
14.04, godz. 20:00 - Persowie
19.04, godz. 20:00 - Wieczór Piosenki Aktorskiej
21.04, godz. 20:00 - The Best of PAPA
22.04, godz. 18:00 - Dybuk
25.04, godz. 19:00 - Dybuk (gościnnie w DK Pod Lipami)
26.04, godz. 20:00 - The Best of PAPA
Bilety na spektakle i pokazy The Best of PAPA w cenie 10 złotych.
Dochód z biletów pomoże nam w organizacji II edycji festiwalu OFF Sytuacje.

Kupując bilet na dzisiaj możesz opłacić go gotówką na miejscu lub przynieść potwierdzenie przelewu. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc prosimy o wczesniejsze rezerwacje mailowo na akademiapapa@gmail.com lub zakupienie biletu online.

"Nocne strachy"

Co się w nocy może stać? I czy jest się czego bać? Czy pod łóżkiem albo w szafie na potwora nie natrafię? I co gwiazdy wyczyniają, przed Księżycem się chowając? Jakie zagrożenie czyha na młodego lunatyka? Czy da się sny złowić wędką? Czy zabawki ożywia się ręką? Czy może same budzą się nocą z naszej wyobraźni pomocą? Zapraszamy na muzyczną podróż po świecie pomiędzy jawą a snem, dzieciństwem a dorosłością. Bajeczny spektakl nie tylko dla dzieci, pełen dynamicznych i lirycznych kołysanek, ruchu i tańca, z muzyką na żywo.


Reż. Anna Romberg


"Persowie"

To już nasz czwarty spektakl antyczny. Swoje poszukiwania zaczynamy zawsze u źródeł, wychodzimy od rekonstrukcji teatru antycznego, starając się twórczo przekształcić tę formę na materię zrozumiałą dla współczesnego widza. Tym razem sięgnęliśmy po tekst o wojnie. O wielkiej przegranej Persów z Grekami pod Salaminą. W spektaklu ważą się losy całego imperium. W kraju zostali tylko starcy, kobiety i dzieci, wszyscy młodzi mężczyźni ruszyli na wojnę. I tylko nieliczni powrócą.

Reż. Anna Romberg

"Dybuk"

Piękny poemat Anskiego to opowieść o świecie, którego już nie ma. Mistyczny, osadzony w kulturze żydowskiej końca XIX wieku dramat, opowiadający o miłości, śmierci, przeznaczeniu, opętaniu. Do czego jesteśmy zdolni, aby spędzić życie z ukochaną osobą? Zapraszamy na wyjątkową podróż w czasie. Dziś już nie ma takiej miłości, dziś nikt już nie wierzy w przeznaczenie...

Reż. Anna Romberg

"Na pograniczu dwóch światów"

W ludowych pieśniach i muzyce kryje się niezwykłe piękno. Prosta melodia i poruszający tekst czyni je wzruszającymi i wpadającymi w ucho. To właśnie polskie pieśni ludowe, te znane i nieznane, stały się osią spektaklu. Opowieść uzupełniają fragmenty "Dybuka" Szymona Anskiego oraz wiersze Kazimierza Przerwy-Tetmajera. "Na pograniczu dwóch światów" to opowiedziana muzyką, ruchem i słowem liryczna opowieść o miłości, śmierci i przeznaczeniu oraz o współistnieniu dwóch światów - żywych i umarłych.


Reżyseria: Anna Balcerzak

Premiera: 21 grudnia 2015

"Devil revolution"

„Devil revolution” to spektakl pantomimy, który przygotowaliśmy specjalnie na 33 edycję Międzynarodowych Spotkań Teatru Pantomimy w Dreźnie w 2015 roku.


Inspiracją i tematem przewodnim spektaklu stały się europejskie i polskie teksty dotyczące piekła i sądu ostatecznego, między innymi "Faust" Goethego, "Igraszki z diabłem" Jana Drdy czy obraz "Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga.


W królestwie piekieł obowiązują dość brutalne zasady. Okrucieństwo Mefistofelesa popycha inne diabły do rewolucji przeciwko niemu. Czy uda się diabłom stworzyć nowe utopijne społeczeństwo zła? Czy tylko zamienią jednego tyrana na innego, tak jak to miało miejsce w przypadku ziemskich rewolucji? Czy może istnieć szczęście i harmonia w piekle? Pomimo poważnego tematu spektakl jest pełen iście piekielnego humoru.


Reżyseria: Jan Romberg

Premiera: 7 listopada 2015

"Dziób w dziób"

„Dziób w dziób” Maliny Prześlugi to spektakl dla dzieci i dla dorosłych. Pełna humoru i wzruszająca opowieść o pewnym podwórku i jego mieszkańcach: bandzie gołębi i wróblu, który chciałby do nich dołączyć. Kiedy w tajemniczych okolicznościach znika Janusz, jeden z gołębi, banda o jego śmierć oskarża kotkę. By pomścić Janusza postanawiają sięgnąć po środki ostateczne. Na ich drodze staje jednak wróbel Przemek. W spektaklu jest dużo ruchu, elementów akrobatycznych, a także muzyki, przez co spektakl jest bardzo dynamiczny, różnorodny, widownia pęka ze śmiechu i nie ma mowy o nudzie.


Spektakl powstał jako jeden z dyplomów studentów Akademii w czerwcu 2015 roku. W listopadzie zaprezentowaliśmy spektakl na Ogólnopolskim Konkursie Teatrów Amatorskich MELPOMENA w Środzie Wielkopolskiej, zajmując 3 miejsce i otrzymując 4 wyróżnienia aktorskie.


Reżyseria: Anna Balcerzak

Premiera: 5 czerwca 2015

"Medea"

Gdy Jazon przybywa do Kolchidy po złote runo, Medea, za sprawą Afrodyty, zakochuje się w nim i za pomocą swoich czarów pomaga mu je zdobyć. Porzuca dla niego wszystko, zdradza dla niego rodzinę i ojczyznę. Zabija swojego młodszego brata, by umożliwić Jazonowi i sobie ucieczkę. On natomiast porzuca ją i ich dzieci i zamierza poślubić koryncką księżniczkę. Kreon, władca Koryntu, w obawie przed zemstą Medei, wygania ją z kraju wraz z dziećmi. Pozwala jednak zostać jej jeden dzień dłużej. Nie zdaje sobie sprawy, że właśnie tyle wystarczy Medei, aby dokonać straszliwej zemsty. Chcąc ukarać wiarołomcę sama również poniesie ogromną cenę.

Bardzo ważną rolę w spektaklu odgrywa muzyka, część tekstu jest śpiewana bądź towarzyszy jej w tle chór, do tego rekonstrukcje pieśni i muzyki starożytnej Grecji. Muzyka służy przekroczeniu znaczenia słowa, jest ubraniem słów w coś transcendentalnego. Śpiewom i monologom towarzyszy choreografia inspirowana ikonografią antyczną – malowidłami na wazach i mozaikami z czasów antycznych.


Reżyseria: Anna Balcerzak

Premiera: 5 czerwca 2015

"Made in Poland"

"Made in Poland" Przemysława Wojcieszka to historia Bogusia, który postanawia zbuntować się przeciwko systemowi i wypowiada wojnę zakłamaniu i globalizacji. Popada przy tym w konflikt z miejscową mafią i... zakochuje się. Próbuje dowiedzieć się kim jest i co jest dla niego najważniejsze w życiu. Pomaga mu przy tym przykuty do wózka Emil, ksiądz, matka-hipiska i dawny nauczyciel-alkoholik. 


Reżyseria: Anna Balcerzak

Choreografia: Jan Romberg

Premiera: 5 czerwca 2015


"Dziady"

Na podstawie I i II części "Dziadów" i poematu "Upiór" Adama Mickiewicza oraz dawnych pieśni żałobnych.


Zabierzemy widownię w podróż po dawnych wierzeniach, pełnych upiorów, duchów i diabłów, pełną tajemnicy i magii. Do świata, który raz jest logiczny i racjonalny, który jesteśmy w stanie pojąć i wszystko w nim wytłumaczyć, a za chwilę pełnego tajemnic, niewytłumaczalnego, nie dającego się zrozumieć i pojąć. Przeplata się świat z dzieciństwa, gdzie wierzymy w duchy, nabożnie idziemy do kościoła, śpiewamy z radością pieśni, ze światem nas dorosłych - bez wiary, pełnego wątpliwości i udręk.

Bardzo ważną rolę w spektaklu odgrywa muzyka, duża część tekstu jest śpiewana bądź towarzyszy jej w tle chór, do tego pieśni żałobne, pochodzące z późnego średniowiecza i XVIII wieku. Muzyka służy przekroczeniu znaczenia słowa, jest ubraniem słów w coś transcendentalnego.


Reżyseria: Anna Balcerzak

Premiera: czerwiec 2013


"Samobójca"

Jak małe wydarzenie z życia - nocny głód - może prowadzić do szeregu nieprzewidywalnych wydarzeń i doprowadzić biednego głodującego człowieka na krawędź śmierci? Gdy Siemion Podsiekalnikow budzi się w środku nocy nie wie, że w ciągu kilku godzin znajdzie się w sytuacji człowieka, który chce popełnić samobójstwo i zostanie otoczony mnóstwem ludzi, którzy chcą wykorzystać jego akt w obronie swoich interesów. Poprzez proste nieporozumienie, Erdman buduje piekielną maszynę, której raz wprowadzonej w ruch nie można powstrzymać. Pełna humoru tragikomedia ukazująca wizerunek stalinowskiej Rosji przez pryzmat zagubionej w świecie mas jednostki. Ponadto spektakl jest pełen metafizycznych pytań dotyczących życia i śmierci, które sprawiają, że dramat staje się nam bliski.


Reżyseria: Anna Balcerzak

Premiera: 11 czerwca 2016


"Ifigenia w Aulidzie"

Parys porywa piękną Helenę, Menelaos zbiera greckie wojska i na czele jego brata Agamemnona mają ruszyć na Troję. A tu nie ma wiatru i całe wojsko siedzi na plaży i czeka, zamiast grabić, gwałcić i mordować. Nie wypłyną, dopóki bogini Artemida nie ześle im wiatru. Jedynym wyjściem jest złożenie w ofierze córki Agamemnona – Ifigenii. Nasze wcześniejsze inscenizacje antycznych dramatów opieraliśmy na rekonstrukcji teatru antycznego. Tym razem postanowiliśmy historię nieco uwspółcześnić. Spektakl zaczyna się niemal jak komedia, by powoli budować napięcie i rozwijać dramaturgię sytuacji. Czy Agamemnon poświęci swoją córkę dla chwały Grecji, a może bogowie zmienią zdanie?


Reżyseria: Maciej Zakrzewski

Premiera: 12 czerwca 2016