Co zrobić, aby dostać się do szkoły aktorskiej?

Egzaminy do szkół aktorskich należą chyba do najbardziej ciekawych, kontrowersyjnych, owianych sławą i ubranych w masę anegdot i wątpliwości egzaminów. Krąży wiele plotek, mniej lub bardziej prawdziwych odnośnie egzaminów, przygotowania do nich, o samych studiach nie wspominając. W tym poradniku spróbujemy odsłonić nieco tajemnicy.

Temat egzaminów i przygotowania do nich jest bardzo obszerny, można by było napisać o tym całą książkę. Póki co – krótki poradnik dla kandydatów.

Do napisania tego artykułu wykorzystałyśmy doświadczenia egzaminacyjne kilkudziesięciu osób, a także konsultacje i opinie egzaminatorów z różnych szkół, z którymi w ciągu ostatnich 10 lat mieliśmy w Akademii przyjemność współpracować. Jeśli będziesz zdawał egzamin po raz pierwszy, wiedza tu zawarta może zaoszczędzić ci sporo czasu i stresu. Jeśli zdawałeś już kilka razy, zapewne w wielu momentach powiesz: „No tak!” i być może niektóre uwagi pozwolą ci zdać sobie sprawę z tego, dlaczego ci się nie udało, dlaczego nie byłeś wcześniej przygotowany i nad czym powinieneś dalej pracować.


W każdej szkole egzaminy są kilkuetapowe, zazwyczaj są 3 etapy. Do pierwszego etapu przystępują wszyscy, którzy prawidłowo i w terminie złożyli wymagane dokumenty oraz zarejestrowali się online. Otrzymacie wówczas termin swojego egzaminu, gdzie, kiedy i o której godzinie macie się stawić.   W pierwszym etapie następuje pierwsza selekcja kandydatów. Chętnych do szkół aktorskich (aktorskich, nie liczę Akademii Muzycznych) jest całkiem sporo, co roku do egzaminów przystępuje około 2500 osób! W pierwszym etapie komisja sprawdza, czy masz predyspozycje do zawodu aktora. Tutaj odpada najwięcej osób, do 2 etapu przechodzi zazwyczaj 50-120 osób, w zależności od szkoły I wydziału. Do 3 etapu – mniej więcej połowa z nich, natomiast indeks wymarzonej uczelni otrzymuje 10 do 25 osób. Łącznie miejsc we wszystkich państwowych szkołach (na wydziałach aktorskich, lalkarskich i wokalno-aktorskich), nie licząc Akademii Muzycznych, jest mniej więcej 160.   Wchodzisz i mówisz tekst, masz swoje 5 minut, spodobasz się i przechodzisz dalej, tak jest np. w Warszawie. We Wrocławiu egzamin wygląda inaczej. Aby w ogóle powiedzieć tekst, najpierw trzeba uzyskać pozytywną opinię komisji dykcji i wymowy oraz komisji ruchowej.


Chcesz dowiedzieć się więcej? Jak wyglądają poszczególne etapy? Jakie są zadania egzaminacyjne? Jak wybrać teksty na egzamin? Jakich błędów nie popełniać? 20 stron informacji, zadań, rad i wskazówek!


Co znajdziesz w ebooku? Odpowiadamy na następujące pytania:

Jak wygląda egzamin do szkoły aktorskiej w Polsce?
Jakie mamy w Polsce szkoły aktorskie?
Czego możesz się spodziewać na egzaminach do szkół?
Na co zwracają uwagę egzaminatorzy?
W jaki sposób przygotować się do egzaminów?
Jak wybrać teksty na egzamin?
Czego unikać?
W jaki sposób absolutnie nie przygotowywać tekstów?
Przykładowe zadania egzaminacyjne.
Jak ubrać się na egzamin?
Co warto wiedzieć o egzaminach?
Co zrobić, kiedy się nie dostaniesz do szkoły aktorskiej?


Pobierz bezpłatnego ebooka!

Ebook: "Co zrobić, aby dostać się do szkoły aktorskiej?"