Teatr – dostrzec świat

z różnych perspektyw

Warsztaty teatralne dla młodzieży


12-16 luty 2018


Prowadzący: Sandra Matuszak, Alicja Gotowała, Maja Olejnik
Teatr stanowi formę ekspresji twórczej, która wspomaga wszechstronny rozwój i zaspokaja potrzeby psychiczne młodego człowieka. Warsztaty kierowane są do młodzieży gimnazjalnej i licealnej. Mają za zadanie rozbudzić w nich zainteresowania związane ze sztuką, zainspirować do nieszablonowego myślenia, kształtować wrażliwość estetyczną i pogłębić dotychczasowe pasje. Program został stworzony z myślą, aby dać nastolatkom poczucie pewności siebie, wzmocnić ich dobre relacje z rówieśnikami, stworzyć szanse do przełamywania własnych barier i nauczyć specyfiki pracy w zespole przy jednoczesnym rozpoznaniu indywidualnych zdolności i kompetencji.

 
Warsztaty mają na celu nie tylko przybliżyć świat sceny oraz rozwinąć twórczą wrażliwość, ale są także formą relaksu, zabawy i odskoczni od codziennej rutyny. W ramach zajęć uczestnicy będą mieli szansę doskonalić obszary potrzebne zarówno w profesji aktora i innych zawodach scenicznych, wymagających kontaktu z publicznością, jak również w codziennym życiu. Zajmiemy się sferą psychomotoryczną i świadomością ciała, poznamy podstawy teatru ruchu i elementy pantomimy, wykorzystując ich plastykę i kompozycję. Prowadzący pomogą także opanować podstawy interpretacji tekstu oraz pracy z przestrzenią sceniczną przy wykorzystaniu zadań aktorskich i elementów psychodramy. Ponadto nie zabraknie pracy nad głosem, dykcją i artykulacją, a także zajęć muzycznych, rytmicznych oraz wokalnych. Jednocześnie gry teatralne i tworzone przez uczestników etiudy sceniczne pozwolą wykorzystać zdobyte umiejętności w praktyce poprzez świadomy dobór metod i technik artystycznych. Warsztaty mogą zakończyć się pokazem pracy.

Program obejmuje:

zadania integracyjne i autoprezentację
pracę z tekstem (proza i wiersz)
piosenkę
zadania aktorskie
dykcję i emisję głosu
elementy psychodramy
komunikację werbalną i niewerbalną w teatrze
improwizację
kompozycję
rytmikę
taneczne zabawy ludowe
świadomość ciała
ciało a przestrzeń
plastykę ruchu scenicznego
elementy pantomimy
etiudy aktorskie
pracę nad pokazem pracy
pokaz przed publicznością (dla chętnych)Teatr bawi i rozwija,
Aktywności wszelkiej sprzyja.
Kreatywnie czas chcesz spędzić?
Nudę z życia chcesz przepędzić?
Wolny czas chcesz spożytkować?
Przyjdź - nie będziesz Ty żałować!
Odkryj z nami magię sceny.
Nie zabraknie twórczej weny.
Z nami każdy się ośmieli,
Wszystkich wkoło rozweselić
I głos w sobie ten odkryje,
Że jak weźmie i zawyje,
Słyszeć będą go z daleka,
Taki trening nas Was czeka.
Poznaj z nami świat aktorów.
Stań też w świetle reflektorów.
Również ten, kto chce - pośpiewa,
W głos swój nie śmiej powątpiewać.
I z etiudą też się zmierzysz,
Aż w końcu w siebie uwierzysz.

 

Zapraszamy nie tylko młodzież zainteresowaną aktorstwem, ale także osoby, które chcą kreatywnie spędzić wolny czas i rozbudzić pokłady twórczego myślenia przydatne również w codziennych sytuacjach…


INSTRUKTORZY

Sandra Matuszak

studentka logopedii, miłośniczka piosenek aktorskich, aktorka i instruktor teatralny. Z Akademią Sztuk Scenicznych PAPA związana od 2014 roku. W ostatnich latach można ją było zobaczyć w „Yermie”, „Łucji i jej dzieciach”, „Dziób w dziób”, „Medei”, „Na pograniczu dwóch światów”, „Samobójcy”, „Nocnych strachach” i „Dybuku”. W Ogólnopolskim Konkursie Teatrów Amatorskich Melpomena została nagrodzona za kreację Stefana w "Dziób w dziób". Wielokrotnie była członkiem jury lokalnych konkursów recytatorskich oraz gościem specjalnym wieczorków poetyckich. Obecnie z jedną ze swoich najmłodszych studentek pracuje nad monodramem opartym na książce Krystyny Chiger „Dziewczynka w zielonym sweterku”.

Maja Olejnik

z Akademią związana od października 2016, aktorka Teatru PAPA i aktorka w nieformalnej grupie teatralnej perForma, pod opieką Jolanty Wesołowskiej. Grupa stworzyła m.in. spektakl „Relacje w przestrzeni”, z którym została zaproszona na Slot Art Festiwal 2016. Występowała także na deskach Teatru Wielkiego w Poznaniu, jako aktorka pantomimy w operze „Jaś i Małgosia”. Absolwentka Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu na kierunku psychologia. Obecnie pracuje z małymi dziećmi prowadząc zajęcia ogólnorozwojowe i sensomotoryczne gdzie poprzez zabawę i wykorzystanie aspektów teatralnych i artystycznych (muzycznych, plastycznych i ruchowych) uczy maluszki poznawać świat i siebie oraz wspiera harmonijny rozwój dzieci poprzez pobudzanie wszystkich zmysłów.


Alicja Gotowała

z Akademią związana od 2016 roku, aktorka Teatru PAPA, absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na kierunku Psychologia. Teatrem zajmuje się amatorsko od czasów szkolnych. Grała w teatrze młodzieżowym „Bezcenni”, otrzymała nagrodę za najlepszą kreację aktorską (rola Doryny w scenie ze Świętoszka) na konkursie teatralnym organizowanym przez MDK 1 w Poznaniu. Podczas studiów zagrała w sztuce w języku angielskim Piccolomafia – wystawianej na konkursie teatralnym kolegiów językowych obcych w Bydgoszczy. Ukończyła również Szkołę Muzyczną I stopnia w Słupcy.


Informacje organizacyjne:


Termin

12-16 luty 2018
5 dni
10:00-16:00

Koszt

250 zł

Zgłoszenia

Zgłoszenia prosimy kierować na adres: akademiapapa@gmail.com lub za pośrednictwem poniższego formularza.

Miejsce

Warsztaty odbędą się w Akademii Sztuk Scenicznych PAPA w Poznaniu, Plac Bernardyński 1/8

Zapraszamy!